Математик - 7-р анги - Хичээлийн агуулга

    Модультай хялбар шугаман тэгшитгэл


    Батлав: СМ ................................................ /Х.Гүлжанат/

     

    Хичээл заасан огноо: 2015.12.02

    Хичээл заасан сургууль: 2-р бүрэн дунд сургууль

    Хичээлийн нэр:Математик

    Хамрах хүрээ: 9-р ангийн сурагчид, сурагчийн тоо 26.

    Хичээл заасан багш: “Билге-Тегин” БДСургуулийн Математикийн багш А.Бахытгүл

     

    Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр

     

    Хичээлийн сэдэв: Модультай хялбар шугаман тэгшитгэл

    Хугацаа: 40 минут

    Зорилго: Модультай шугаман тэгшитгэл түүний тухай ойголттой болох ба тэдгээрийг бодох  чадвар эзэмшүүлэнэ.

    Эзэмших чадвар:

     

    Ерөнхий чадвар

    Тусгай чадвар

    • Тооны модуулыг олох
    • Хялбар тэгшитгэл бодох
    • Модультай шугаман тэгшитгэл, түүний шийд бодох арга чадвар эзэмшинэ.

     

    Арга зүй:

    • Харилцан яриа
    • Бүлэглэх арга
    • Асуудал дэвшүүлэх

     

    Хэрэглэгдэхүүн: Самбар, шоохой, проектр,  ТӨМүнэлгээний самбар, шоо

    Зохион байгуулалт: Анги нийтээр

    Сургалтын орчин:

     

    Материаллаг орчин

    Сэтгэлзүйн орчин

    Үйлийн орчин

    • Тарааж өгөх материал
    • Проектор, дэлгэц
    • Цаас, пламастр

     

    • Өөрийн бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх таатай орчин бүрдүүлнэ.
    • Мэдлэг бүтээх бүтээлч орчныг бий болгоно.

     

    Цагийн төлөвлөлт:

     

    • Зохион байгуулалт
    • Сэдэлжүүлэх
    • Шинэ мэдлэг бүтээх
    • Бататгал хэрэглээ
    • Үнэлгээ дүгнэлт
    • Гэрийн даалгавар

     

     

     

     

     

    Үе шат

    Хуга

    цаа

    Хичээлийн үе шат

    Сурагчийн үйл ажиллагаа

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Анхаарах

    зүйл

     

    1-р шат Удиртгал

     

    5

    мин

    Анги зохион байгуулалт

     

    • Анги хичээл эхлэхэд бэлэн болох
    • 4 баг болон хуваагдан байр байраа эзлэх

     

     

    • Мэндлэх, ирц авах
    • Өөрийгөө товч танилцуулах
    • Хичээлийн дэг танилцуулах

     

     

     

    Цаг баримтлах

     

     

    3

    Мин

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    7

    мин

     

     

     

     

     

    Өмнөх хичээлийг сэргээн санах

    Үйл ажиллагаа 1

    Алхам 1

    Багийн зэрэгцэж сууж буй гишүүд хоёр хоёроор дэвтэрээ солилцож гэрийн даалгавар шалгана.

     

    Үйл ажиллагаа 1

    Алхам 1

    Баг бүрийн бүх гишүүд зэрэгцэж сууж байгаа хоёр хоёроор хоорондоо дэвтэр солилцож гэрийн даалгавар шалгах үүрэг өгнө.

     

     

     

     

    Хүүхэд нэг бүрийг ажиллуула- хад анхаарах

    Сэдэлжүүлэх

    Алхам 2

    Багууд өөр өөрийн нэртэй танилцана.

    Алхам 3

    Баг бүрт тарааж өгсөн үгийн сүлжээг багаараа хамтарч хийж энэ хичээлийн сэдэвийг гаргаж ирнэ. /хугацаа 3-мин/

    Алхам 4

    Хичээлийн зорилго, зорилттой танилцана.

     

    Алхам 2

    Багуудыг өөр өөрийн нэртэй танилцуулна.

    Алхам 3

    Баг бүрт ТӨМ-1ийг тарааж өгч үгийн сүлжээ таалгана.

    Алхам 4

    Хичээлийн сэдвийг тодорхойлж, зорилгоо танилцуулж самбарт наана.

     

    2-р үе шат – Мэдлэг бүтээх үе

     

     

     

     

     

     

    7

    мин

    Мэдлэг бүтээлгэх

    Үйл ажиллагаа 2

    Алхам 5

    Багшийн ярианд анхаарлаа хандуулж дэвтэртээ тэмдэглэгээ хийнэ.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Үйл ажиллагаа 2

    Алхам 5

    |x|=a тэгшитгэлийг нэг хувьсагчтай, модультай хялбар шугаман тэгшитгэл гэдэг.

    |x|=a тэгшитгэл нь

    1. a>0 үед хоёр шийдтэй: x=a x=-a
    2. a=0 үед нэг шийдтэй: x=0
    3. a<0 үед шийдгүй гэдгийг тайлбарлаж өгнө.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Бодлогыг бодох явцад ойлгомжгүй эсвэл ямар нэгэн асуудал гарвал тусламжийн самбараа өргөж багшаас тусламж авна.

    3-р шат – Бататгал, хэрэглээ, үнэлгээ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    14

    мин

    Бататгал, хэрэглээ

    Үйл ажиллагаа 3

    Алхам 6

    Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ-2 дээр байгаа бодлогыг багаараа бодож тестийн хариултын хуудасаа бөглөнө.

    /хугацаа 3мин/

    Алхам 7

    Хугацаа дуссаны дараа баг бүрээс сонгогдсон сурагч бүр хариултын хуудасаа авч самбарт гараад шалгуулж оноогоо авна.

     

    Үйл ажиллагаа 4

    Алхам 8

    Багшийн тарааж өгсөн ТӨМ-3 дээр байгаа даалгаварыг багаараа хийж гүйцэтгэнэ.

    Алхам 9

    Хугацаа дуссаны дараа сонгогдсон сурагч даалгаварыг самбарт гарч тайлбарлана.

     

    Үйл ажиллагаа 3

    Алхам 6

    Багш ТӨМ-2 тарааж өгч даалгавар-1ийг хийлгэнэ. Нийт 4-бодлого байгаа ба бодлого бүр нэг оноотой. Багш тестийн хариултын хуудасаа тарааж өгнө. /хугацаа 3мин/

    Алхам 7

    Хугацаа дуссаны дараа багш сурагчдыг шооны аргыг ашиглаж санамсаргүй байдлаар сонгож авна.

    Үйл ажиллагаа 4

    Алхам 8

    Багш ТӨМ-3 тарааж өгч даалгавар-2ыг хийлгэнэ.

    Алхам 9

    Хугацаа дуссаны дараа багш сурагчдад “баруун гараа давхарлаж тавиад дороосоо 2дахь сурагчийг”-ийг гаргаж даалгаварыг сонгоно.

     

     

    3

    мин

    Үнэлгээ дүгнэлт

    Үйл ажиллагаа 5

    Алхам 10

    Багуудынавсан оноог нэгтгэж нийт дүнгаргахад анхаарлаа хандуулна.

    Үйл ажиллагаа 5

    Алхам 10

    Багуудын авсан оноог нэгтгэж нийт дүн гаргана.

     

     

    Үнэлгээг бодитоор тавихад анхаарах

     

     

    1

    мин

    Гэрийн даалгавар

    Үйл ажиллагаа 6

    Алхам 11

    Гэрийн даалгавараа тэмдэглэж авна.

    Үйл ажиллагаа 6

    Алхам 11

    Сурах бичгийн 64- хуудас № 34 бодлогыг гэрийн даалгаварт өгнө.

     

     

    Гэрийн даалгаварт хяналт тавих

     


    Үзсэн тоо:3294
    нээлттэй-хичээл-ээлжит мат.docx»
    үгийн-сүлжээ (1).docx»
    Төм-3.docx»
    moduli.pptx»
    тест (1).docx»