Уран зохиол - 12-р анги - Хичээлийн агуулга

    12 р ангийн уран зохиолын хөтөлбөр 1р улирал


    Батлав См................................

     

    1. Хөтөлбөрийн нэр: 19р зууны сүүлч 20р зууны эхэн үеийн уран зохиол”
      • ..Уран зохиолын ...хичээлийн хөтөлбөр
      • .. 1 нэгж хичээлийн хөтөлбөр
      • 8 шээлжит хичээлийнхөтөлбөр
    2. Цаг16 цаг
    3. Хамрах хүрээ:

      Суурь боловсрол, ердийн сургалттай , 12-р анги , унших, ярих, бичих чадвартай , зохиолыг хэл, уран сайхан талаас нь задлах, илтгэх чадвартай, багаар ажиллах ур чадвар төлөвшиж яваа сурагчид

       

    4. Хичээлийн зорилго,
      • Зохиол болон дүрд задлал хийх, зохиолын утга, сэдэв, зохиомжийн талаар эргэцүүлэн санал бодлоо хуваалцах, харьцуулан тайлбарлах бие дааж болон багаараа ажиллах, дүгнэх, ярих, бичих үйлийн баримжааг үнэлж хөгжүүлэх
    5. Зорилт:
      • Үг ба яриа зохиолыг уншаад зохиолын хэлээр яриулах,
      • 19р зууны сүүлч 20р зууны эхэн үеийн уран зохиолын хөгжил, урсгал чиглэл, гол төлөөлөгчдийн тухай мэдэх
      • Үгийн толь хөтлүүлэх , үгийн утгын тайлбартай танилцах, дүрслэх хэрэглүүрийг олоод тайлбарлах
      • Зохиолдхэл, уран сайхны болонзохиомжийн задлал хийх
      • Дүрд задлал , анализ хийх
      • Шинэ мэдээлэлтэй танилцуулах
      • Багаар ажиллах / жүжиглэх, дүгнэлт гаргах ,бие даалт хийлгэх , бусдыг үнэлэх
      • Идэвхтэй сургалтын арга эзэмшүүлэх
      • Төрсөн сэтгэгдлээ ярих, санал дүгнэлт хийх

         

         

         

    6. Хичээлийн хэрэгцээг тодорхойлох
      • Хүүхдийн суурь хэрэгцээ болох харилцах, хөгжих, судлах, өөрийгөө илэрхийлэх
      • Танин мэдэхүйн хэрэгцээ: сэтгэх, төсөөлөх, бодох, бие биенээ сонсох, сурсан зүйлээ бусадтай хуваалцах, хамтран бүтээх, судлах, үнэлүүлэх

         

    7. Хичээлийн интеграци

      Гадаад интеграци нь монгол бичиг, монгол хэл, зураг, монгол бичиг  зэрэг хичээлтэй холбогдоно.

      Дотоод интеграци нь  19р зууны сүүлч 20р зууны эхэн үеийн “Үг”, “Яриа” зохиолын төлөөлөгчдийн бүтээлтэй танилцах байдлаар үргэлжилнэ. Хоёрдугаарт сургаалын яруу найрги йн уламжлал, онцлог ялгаа, хөгжлийн тухай үзэж байгаагаараа өмнөх сэдвүүдтэйгээ үргэлжлэн холбогдоно.

       

    8. Хичээлийн агуулга:

      Ээлжит хичээл

      цаг

      Мэдлэг

      Ур Ухаан

       

      ·         Л. Агваандандар” Урт үст Цэрэнпил хэмээгчийн тэмцлийн бичиг”

       

       

       

      ·         Г. Гомбодорж “Тарваганы үг”

       

       

      ·         Д. Данзанравжаа” Саран хөхөөний намтар” хэсэглэл

       

       

       

      ·         Үнэлгээ”

       

       

       

       

      ·         В. Сүнвэйданзүн, түүний шүлгүүд

       

        

       

       

      2цаг

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      2цаг

       

       

       

       

       

       

       

      2цаг

       

       

       

       

       

       

       

      2

       цаг

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      2цаг

       

      ·         Л. Агваанхайдавын амьдрал уран бүтээлтэй танилцах, “Яриа” зохиолын онцлог, ёгт утга,тэр үеийн нийгмийн анги давхраа, ялзрал доройтол, бурангуй ёсыг ёгтолсон нь

       

       

       

      ·         “Үг” зохиолын хөгжил, онцлог, бүтэх арга, тэр үеийн нийгмийн амьдралын жам ёс, тэгш бус байдал, дарлал мөлжлөг, зан суртахууны сул дорой байдлыг тусгасан нь

       

      ·         Гүн ухааны гэрээслэл шүлэг түүний онцлог, жүжиг бүтэх нь

       

       

       

       

      ·          Үг ба яриа зохиолын дүрүүдийн харьцуулал, өөр хоорондын төстэй ба ялгаатай өгүүлэмж, үзэл санаа

       

       

       

       

      ·         В. Сүнвэйданзүний намтар, уран бүтээл, Санагалзал, гунигт, гашуудлын шүлэг түүний агуулга онцлог ялгаа

       

       

      ·         Зохиолын агуулга, зохиомжийн онцлог, үзэл санаа, дүрүүдийн харилцан хамаарлыг ажиглаад  ярих, хэл уран сайхны задлалыг  хийх, эх зохиолын хэсэгтэй танилцах

       

       

      ·         “Үг” зохиолын хэл уран сайхан, зохиомж, дүрд  задлал хийх, баатруудын амьдралын шугам, гомдол өчлийг баримтаар батлах

       

      ·         Шүлгийн бусад төрөлтэй жишин харьцуулах, ач холбогдол, ялгааг  мэдэх, хэлэлцүүлэг хийх

       

       

      ·         Үг ба яриа зохиолын онцлогийг венийн диаграмаар үзүүлж, төрсөн сэтгэгдлээ найруулж бичих.

       

       

       

      ·         Дүрийг илэрхийлсэн онцлог,  шүлгийн бадаг ба  ишлэлүүдэд уран сайхны ажилгалт хийх эргэцүүлэн бодох, батлах,  үгийн толь хөтлөх

      ·         Агванданзанням” Саруул ухаантныг татах гох

      2 цаг

      ·         Агванданзаннямын амьдрал уран бүтээл, сургаалын зохиолынх нь өнгө аяс, утга санаа авах гээхийн ёсыг сургасан нь

      ·         Шүлгийн нэрийн талаар хэлэлцэх, дүрслэх хэрэглүүрийг түүн тодорхойлох, үгийн толь ашиглах

      ·         С. Лувсандондов “ Ахуй орчлонгийн аяс”

      2 цаг

      ·         Зохиолчийн амьдрал уран бүтээл ба түүний шүлгийн утга санаа

      ·         Шүлгүүдийн утга агуулга дүрслэлийг  харьцуулан ярилцах ойлгосноо тайлбарлаж бичих

      ·         Үнэлгээ

      2 цаг

      ·         “Яриа”  ба “Үг”зохиолын харьцуулалт, өөр хоорондын төстэй ба ялгаатай өгүүлэмж, зан чанарын онцлог

       

       

      ·         Уншсан зохиолуудад үнэлэлт дүгнэлт өгөх,дүрүүдийн ялгаа ба ижил талыг харьцуулах зохиолын хэлээр ярих дадлага хийх , төрсөн сэтгэгдлээ найруулж бичих, багаар хамтарч ажиллах

       

       

    9. Арга зүй, сургалтын арга
      • Идэвхтэй унших аргууд / сонгон, ганцаарчлан, хэсэглэн, дүрчилж/
      • Бод хамтар хуваалц
      • Хосоор суралцах
      • Оюуны довтолгоо
      • Дамжих уншлага
      • Венийн диаграмм
      • Тест
      • Марафон бичлэггэх мэт арга хэрэглэнэ.

         

    10. Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн

     

    Суран бичиг, эх зохиол түүний хэсэглэлүүд, сурагчдын бэлтгэж ирсэн цахим мэдээллүүд, зохиолтой холбоотой мэдээлэл, зураг, ном бусад

    Үүнд:    1. Сурах бичиг

    2. Д. Цэрэнсодном” Монголын уран зохиол”

    3. Б. Лхагвамаа “Монгол хэл уран зохиолын онол арга зүй”

    4.” Үг ба яриа зохиолын онцлог” хэл зохиолын хүрээлэнгийн сэтгүүл

     

     

     

     

    1. Сургалтынорчин

       

      Сэтгэл зүйн орчин

      Үйлийн орчин

      Материаллаг орчин

       

      ·         Багш сурагчдын нэгдмэл харьцаа

      ·         Сурагчдын хооронд нөхөрсөг, ойлгож бие биеэ сонсох, бусадтай санал солилцох эвсэг, хүлээцтэй харьцаа

      ·         Үг хэлэх, санаа бодлоо хамгаалахбүрэнболомой

      ·         Багшийгаа сонсох бусадтай зөвшилцөх, зөв буруугаа мэдрэх, үнэлүүлж дүгнүүлэх

      ·         Ном сурах бичигтэй харьцах, унших,бусад ном гарын авлагаас суралцах, юм ойлгож авах гэх мэт

       

       

    2. Үнэлгээ:
      1. Үнэлгээний жишиг даалгавраар:Жишиг даалгавар боловсруулж тухайн нэгж хичээлийн гүйцэтгэлийг гаргах, түүндээ анализ хийх
      2. Бие даалтаар.Баг болгон хуваажнэг нэг зохиол өгнө. Авсан сэдвийнхээ тухай нэмэлт материал цуглуулах даалгавар өгнө. Энэ нь зохиолчийн тухай, зохиолын тухай сонирхолтой мэдээлэл, цахим зураг, өөрсдийн үйл ажиллагааны талаарх болон зохиолын тухай найруулга болон зөв бичгийн дүрмийн адлаагүй бичсэн үнэлэлт дүгнэлт байна.

         

    3. Үнэлгээний жишиг даалгавар

    А1.  Дээрх  нэгж хичээлээс  таалагдсан зохиолынхоо агуулга үзэл санааг ярих

    А2    Баг болоод дараах зохиолуудаар хичээл бэлтгэх

    1. “Агваанхайдав” Бандида урт үст Цэрэнпил хэмээгчийн тэмцлийн бичиг”
    2. Үг зохиолын онцлогба “ Тарваганы үг”
    3. “Д. Данзанравжаа ” Саран хөхөө зохиолын Машука хаан”
    4. “В. Сүнвэйданзүн ”Шүлгүүд”
    5. “Агванданзанням ”Саруул ухаантныг татах гох”
    6. С. Лувсандондов “ Ахуй орчлонгийн аяс”

    Дүгнэх журам:

    • I ажил :

      А1  Дүрээ ярихдаа зохилын хэлээр ярих, дүрээ баримтаар батлах,ярианы өнгө, темп зэргийг харна.

      • Дүрийг өөр зохиолын дүрүүдтэй сайн харьцуулж , эх зохиолоос жишээгээр үнэн зөв баталж, өөрийн дүгнэлтээ сайн гаргавал 90-100 оноо
      • Дүрийг өөр зохиолын 1 дүртэй харьцуулах, эх зохиолоос 1-2 жишээгээр баталж байвал 80-89 оноо
      • Дүрийг өөр дүртэй харьцуулаагүй, эх зохиолоос баталж зохиолын хэлээр төвөггүй ярьж байвал 70-79 оноо
      • Дүрийн тухай зохиолын хэлээр өөртөө тааруулан эх зохиолоос жишээ баримтаар баталж ярихгүй байвал 60-69 оноо
      • Хангалтгүй яривал 60 доош оноо

         

    • II ажил:Багаараа бүрэн, сайн, өнгө үзэмжтэй хийвэл , эмх цэгцтэй, алдаагүй , мэдээлэл үнэн зөв, өөрийн үнэлгээ дүгнэлттэй байх эсэхийг хэлэлцүүлж үнэлнэ.

    ЭЭЛЖИТ ХИЧЭЭЛҮҮД

    Батлав.  СМ................................................

    Хичээл № 1    80мин

        Сэдэв: Л. Агваанхайдав  “ Бандида урт үст Цэрэнпилхэмээгдэхийн тэмцлийн бичиг оршвой”

     

                Зорилго:  Тухайн үеийн нийгэм, цаг, үе, уран зохиолын урсгал чиглэл, гол төлөөлөгч   Л. Агваанхайдавын натар уран бүтээлтэй товч танилцаж “Яриа” зохиолын тухай мэдлэгтэй болно. Мөн зохиолын үзэл санаа, далд ёгт утгыг өөрийнхөөрөө тайлбарлах чадвартай болох

                                           

                Зорилт:   Онолын материалтай танилцах

                                Ярилцах

                               Эх зохиол унших

                               Товч тэмдэглэх

                              Эх зохиолд  задлал хийх

       Дүгнэх

                Арга:   Харилцан яриа, асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх, уламжлалт

     

    Хичээлийн элемент

     

     

    Сэдэл үүсгэх

     

     

    Шинэ хичээл

     

     

     

     

     

     

     

     

    Бататгал

     

     

     

     

    Дүгнэлт

     

     

     Цаг

     

     

     

    5мин

     

     

     

     

    30мин

     

     

     

     

     

     

     

     

    30мин

     

     

     

    15 мин

     

    Багшийн үйл ажиллагаа

     

    • Яриа гэж юу вэ, онцлог, утга, оролцоо

     

     Сурах бичгээс бүхлээр уншаад дараах чиглэлээр  ярилцах

    • Тухайн үеийн нийгэм цаг үе
    • Яриа зохиолын онцлог
    • Бүтэх арга ба ёгт утга
    • Шүүлжлэлт санаа

     

     

    Л. Агваанхайдавын тухай  нэмэлт материал болон нэг олонд тархсан зохиол болох “ Үхэр хонь ямаа гурвын яриа” зохиолыг уншиж өгөх

     

    Бие биедээ асуулт тавьж ярилцах

    Богино хэмжээний  яриа  зохиол бичих

    Сурагчийн үйл ажиллагаа

     

     

     

     

    Бүхэл уншлага  15мин

    Үгийн толь хөтлөх

     

    Хариулт 10мин, тэмдэглэх 5 мин

     

     

     

     

     

    Сонгон уншлага 10 мин

     

    Бие биедээ ярьж өгөх 5мин

    Уншиж буйг анхааралтай сонсох

    Нэмэлт  тайлбар

     

    Батлав  См....................................

    Хичээл № 2

    Сэдэв:  Б. Гомбодорж  ” Тарваганы үг”  80 мин

    Зорилго: Үг зохиолын онцлог ба гол төлөөлөгчтэй танилцаад  зохиолоор дамжуулан тухайн үеийн нийгмийн ялзрал, хүмүүсийн оюуны доройтлыг шүүмжилсэн ёгт, далд санааг ойлгох, зохиолын  хэл уран сайханд задлал хийх, өөрийн санаагаа дүгнэх чадвар дадалтай болох

    Зорилт: Зохиолч болон “Үг” тухай мэдээлэлтэй болох,зохиолын хэсэглэл унших, ярилцах Сурагчдын бие даах ажил,  дүрд дээр ажиллах,   зохиолын хэлний задлал,   Дүгнэлт

    Арга:   Асуудал дэвшүүлэх, хосоор суралцах, багаар хамтрах, багцлах

    Хичээлийн явц:

    Хичээлийн элемент, цаг

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Сурагчийн үйл ажиллагаа

    Нэмэлт тайлбар

    Бэлтгэл яриа  10мин

     

     

     

     

    Шинэ хичээл   40 мин

     

     

     

     

     

    Бататгал  20 мин Асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх

     

     

    Дүгнэлт:

    Эх зохиолын хэсэглэл уншаад дүрслэл тайлан, дүгнэлт бичих

     

    Үг зохиолын гол төлөөлөгч болох Б. Гомбодорж, хуульч Сандаг нарын зохиол бүтээлээс ярьж өгөх 10мин

     

    • Яагаад Үг зохиол гэж нэрлэв
    • Гол утга санаа
    • Яах гэж бичив, хэрхэн хэнд хандаж бичив
    • Зохиомжийн онцлог

    ЭХ зохиолын хэсэглэл унших

     

    • ЭНэ зохиолоор юу юуг үзүүлэв, ямар асуудлыг хөндөв?
    • Таалагдсан мөр бадаг аль вэ
    • Гэрт Сурах бичгийн ярих бичих даалгавар хэсгийг ажилла

     

     

    Сурагчид тэмдэглэж авах 10 мин

     

     

    Зохиолын агуулга, зохиомжийг бүхэл уншлагаар унших25 мин

    Асуултаас ургуулан зохиолын зохиомж, онцлогийг гаргаж ирнэ.

    Үүнд:

    • Яагаад тарвага гэж

    Багшийг унших явцад ямар ямар дүрслэл гарсныг тогтоох дэвтэртээ бичих

    Дэвтэртээ бичин дүгнэлт гаргах

    1. Тухайн нийгмийн бурангуйг
    2. Хүмүүсийн ялгаа
    3. Үзэл бодлын зөрчил
    4. Эмх замбараагүйг
    5. Хайр дурлал хүчтэйг
    6. Хошин, эмгэнэлт, элэглэлийн ямар өнгө аястай вэ

     

     

    БатлавСМ............................................

    Хичээл № 3

    Сэдэв:  Д. Данзанравжаа “ Машука хаан эцгээс Мадамахани охиндоо захиж хэлсэн сургаал”  80 мин

    Зорилго: Зохиолоор дамжуулан гэрээслэл шүлэг болон Д. Равжаагийн тухай мэдлэг, мэдээлэлтэй болохоос гадна орчлон дээр мөнх юм үгүйгэдгийг  хэрхэн дүрсэлснийг мэдэх, зохиолд хэл, уран сайхны задлал хийх

    Зорилт: Зохиолч болон зохиолын тухай,  бүхлээр унших,  хэл, уран сайхны задлал хийх

     Дүрд анализ хий,  эх зохиолын хэсэглэлтэй танилцах, дүгнэлт төрсөн сэтгэгдлээ хуваалцах

    Арга:   хосоор суралцах, уламжлалт

    Хичээлийн явц:

    Хичээлийн элемент, цаг

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Сурагчийн үйл ажиллагаа

    Нэмэлт тайлбар

     

     

    Бэлтгэл яриа 10 мин

     

     

     

     

     

    Шинэ хичээл  40 мин

     

     

     

     

    Бататгал  1. 20 мин

     

     

     

    Дүгнэлт 10 мин

     

     

     

     

    Галзуу, согтуу Равжаа гэж алдаршсан говийн ноён хутагт Дулдуйтын Равжаа буюу Өлзийтийн Данзанравжаагийн намтрын талаар мэдээлнэ.

     

    Зохиолын товч агуулга, зохиомжийн тухай уншлага хийх

    А. Хос бүрийг 1-4 хүртэл тоолуулан дугаарт оногдох зохиолын хэсэглэлийг уншина.

    Б. Хосууд хоорондоо ээлжлэн илтгэгч болж нөгөөдөө өөрийн үгээр уншсанаа ярьж өгнө.

    В. Сонсогч нь анхааралтай сонсоод асуулт асууж нэмэлт мэдээлэл авна.

    Г. Үүргээ солино.

    Сурагчдад хосын 1 болсон хүүхдүүд зохиолоос Машука хааны дүрийг тодорхойлно. 2 болсон сурагчид охины дүрийг тодорхойлно.

     

    Сурах бичгийн ярих сонсох даалгаврыг ажиллах

     

    • Энэ зохиолоос юу мэдэж авав
    • Хүний муу зан гэм дутагдлыгхэрхэн тодорхойлсныг ярилцах
    • Гэрт “Орчлонд мөнх бус зүйл гэж байхгүй” сэдвээр эсээ бичнэ үү

    100үгтэй.

    Энэ зохиолд юу гарах бол таамаглан ярилцаад шинэ хичээлдээ орно.

    1. Хосоороо суралцах аргаар уншаад хоёр хоёроороо ярилцаад хос болж тоглох журмаар зохиолын агуулгатай танилцана.
    2. Гэрээслэл шүлгийн онцлогийг дэвтэртээ тэмдэглэ.
    3. Зохиолоос адилтгал зүйрлэлүүд түүж бичнэ үү

     

     

     

     

    Батлав: СМ......................................

    Хичээл № 4

    Сэдэв:  Үнэлгээ    80 мин

    Зорилго:   Өмнөх мэдлэг чадварыг бататган гүнзгийрүүлэх, хэл яриа хөгжүүлэх, багаараа бие даан ажиллах чадварыг дээшлүүлэх

    Зорилт:  Бие даан асуулт бэлтгэх

                   Асуултад хариулах

                   Марофон бичлэгийн аргатай танилцах

                   Багийн бие даалтад зөвлөгөө өгөх

    Арга.:   Харилцан яриа, марафон бичлэг, хэсгийн арга

    Хичээлийн явц :

    Хичээлийн элемент

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Сурагчийн үйл ажиллагаа

    Нэмэлт тайлбар

     

     

    Бэлтгэл яриа:  10 мин

     

     

    Шинэ

    хичээл 15 мин

     

     

     

    Бататгал. 50мин

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Дүгнэлт 10 мин

     

     

     

     

     

     

     

     

    Хичээл дээр хийгдэх ажлуудын талаар ярих

    Үүнд: асуултад багаараа бэлтгэх, багийн бие даалт хэрхэн хийгдэж байгаа болон бусад

     

    Үзсэн зохиолуудынхаа агуулга, уран сайхан, төрөл, зохиомж, дүр, хэлний задлалд дүн шинжилгээ хийж бусдад тавих асуултаа бэлтгэх

     

    Марафон бичлэгийн аргын онцлогийг танилцуулаад жишээ болгон

    Дараах чиглэлээр багаараа марафон тоглоно.

    Үүнд:

    • Үг ба яриа зохиолын төлөөлөгчдийг нэрлэ
    • Юу юуг шүүмжилж ёгтолсон бэ

    БАгуудын оролцоо, идэвхийг үнэлэх

    Багаараа авсан бие даалтыг хэрхэн гүйцэтгэж байгааг ярилцах

     

     

    Тестээр шалгалт авна

    Гэрт: Сурах бичгийн 131р хуудас өөрийгөө үнэлэх хэсгийг ажиллаж ирнэ үү

     

     

     

     

     

     

     

    Анхааралтай сонсоод ажил үүргээ хуваарилах

     

     

     

     

    1. ярилцаад асуултаа боловсруулна

    2.. Багуудаас асуух 4 асуулт бэлтгэх

    3. Асуух

    4. Хариултад хяналт тавих

     

    Сурагчид аргынхаа онцлогтой танилцаад асуултаа сонгоод багаараа марафон тоглоно.

     

    Батлав  См.........................................

    Хичээл № 5

    Сэдэв:   В. Сүнвэйданзүн, түүний шүлгүүд 80 мин

    Зорилго:  Жүжиг, шүлэг ба түүний төрөл,  онцлогтой танилцуулах, ялгааг мэдүүлэх,

    Зорилт:   Онолын материалтай танилцах, ялгааг дэвтэрт тэмдэглэх, Т хүснэгтийн аргаар бүдүүвчлэх  Дүгнэлт

    Арга:  Уламжлалт, харилцан яриа, Т хүснэгтийн арга

    Хичээлийн явц:

    Хичээлийн элемент

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Сурагчийн үйл ажиллагаа

    Нэмэлт тайлбар

     

    Бэлтгэл яриа:  5 мин

     

    Шинэ хичээл 45 минут

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Бататгал 25мин

     

     

     

     

     

     

     

     

    Дүгнэлт 5 мин

     

     

     

     

     

    Шүлэг гэж юу вэ, онцлог, хүмүүс яагаад уяран хайлж сэтгэл хөдөлдөг юм бол.

     

    Зохиолчийн намтар ба шүлгийн онолын материалууд, шүлгүүдийг онцлогийг сурах бичгээс унших, товч тэмдэглэж авах

     

    Т хүснэгтийн эсвэл хүснэгтийн аргаар онцлогийг гаргаж ирэх/

    • Санагалзал шүлэг
    • Гунигт шүлэг
    • Гашуудлын шүлэг
    • Гэрээс шүлэг, тэдгээрийн онцлог ба ялгаатай талыг хамтарч ярилцан гаргаж ирнэ.

     

    Шүлгүүдэд хэл, уран сайхны задлал хийх

    • Гол санаа
    • Дүрийг илэрхийлсэн нь
    • Яруу хэрэглүүрийг хэрэхэн

    Хэрэглэв

     

     

     

    Уянгын баатрын сэтгэлзүйг ойлгож тайлбарлах

     

    Уншаад харилцан ярилцахад бэлтгэх

     

     

    Сурагчид доорх асуултад хариулах

    • Шүлэг гэж юу вэ
    • Тус бүрийнх нь онцлог юу вэ
    • Гол онол үзэл санааг юу гэж ойлгов
    • Шүлгүүдийн өнгө аяс, баймж чанар
    • Үгийн толь хөтлөх

     

     

     

     

     

     

     

     

    Гэрт:

     

    Сурагчид дээрх тайлбарыг хүснэгтэд оруулж бичиглэл хийх, тайлбарлах

     

    Батлав См...........................

        Хичээл №6

         Сэдэв:   Агванданзанням  “Саруул ухаантныг татах гох хэмээх сургаал” 80 мин

        Зорилго:   Зохиолоор дамжуулан сургаалын яруу найргийн онцлогийг сэргээн санах, зохиолын агуулга, утга санааг ярих, задлан шинжлэх дүгнэх чадвартай болно.

       Зорилт:   Зохиолчтой уулзах цаг, зохиолын агуулга, зохиомж дүртэй танилцах

                        Хэлний задлал хийх,   дүгнэлт

       Арга:  Эвлүүлгийн арга, хосоор суралцах

           Хичээлийн явц:

    Хичээлийн элемент

    Багшийн үйл ажиллагаа

    Сурагчийн үйл ажиллагаа

    Нэмэлт тайлбар

        Бэлтгэл яриа: 5         мин

     

      Шинэ хичээл  40

       Мин

     

     

     

     

     

        Бататгал  30 мин

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

        Дүгнэлт: 

    5мин

    Саруул ухаантан гэж хэн бэ

    Гох гэж юу вэ ярилцлага

     

    А. Зохиолчийн тухай материал уншиж өгөх 5мин

    Б. Эх зохиол унших

    15 мин

     

    Зохиолын уран сайхны задлал:

    • Зохиолд хэн хэн гарав
    • Зохиолд үргэлжид хойтын сайн мөр бүтээх, буруу зүйлээ тунгаан бод, буянг өөрөө үйлд оюун дорой гэжяагаад “хэлсэн бэ
    • Хэнд хандаж байна вэ

     

     

    Сенатч сонгогчдод юу амлав

     

    Задгай цалгар, эргүү зүүлэг залуус хэнтэй адилхан бэ, түүний үйл хэрэгт дүгнэлт хийгээд уг зохиолоос сэдэвлэн шүүмж, эсээ бичнэ үү

     

     

     

    Зохиолыг таамаглах

     

    Анхааралтай сонсох

     

    Анхааралтай сонсоод хосоор суралцах аргаар зохиолын агуулгын дахин сайтар ойлгож авах

     

    Дээрх асуултын дагуу ярилцаад дараах уран дүрсэлүүдийг тодорхойлно

     

    Сурах бичигт тодруулсан 8 дүрслэлийг түүж тайлбарлан

     

    Дэвтэртээ бичнэ үү

     

     

     

     

     

    • Яагаад нулимс унагав гэсэн бэхосоороо ярилцана уу

     

       Батлав.    См........................................

      Хичээл №  7

     

       Сэдэв:    С. Лувсандондов “ Ахуй орчлонгийн аяс”  80 мин

       Зорилго:   Зохиолоор дамжуулан шүлгийн айзам хэмнэл, уран сэтгэмж, сургаалт чанарын  тухай мэдлэгтэй болж , уг бүтээл нь  хэл, гоо   зүй, хүмүүжлийн үнэт  агуулгатай болохыг мэдэх 

         Зорилт:   Зохиолчийн тухай, зохиолын агуулга, зохиолын хэлний задлал

                          Бататгал  Дүгнэлт

       Арга:  Эвлүүлгийн арга, бод хамтар, хуваалц, марафон бичлэг

        Хичээлийн явц:   

     

    Хичээлийн элемент

     

    Багшийн үйл

    Сурагчийн  үйл

    Нэмэлт тайлбар

     

    Бэлтгэл   10 мин

     

    Шинэ хичээл 40 мин

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

         Бататгал:   45 мин

     

     

     

     

      

     

     

     

     

     

     

     

     

       Дүгнэлт  : 5 мин

     

     

     

     

     

    Анги зохион байгуулалт хийх, зохиолчийн тухай

    Шүлгийг 3 салаанд нэг нэгээр нь өгөх.

    1р баг Ахуй орчлонгийн аяс

    2р баг Зүй нь нэгэн

    3р баг: Мөнх нь үгүй хорвоо

     

    Сурагчид зохиолын утга санааг эвлүүлэн гаргаж ирнэ.

     

    Сурах бичгийн 138р хуудас Ярих сонсох даалгаварыг ажиллуулна / Харилцан ярилцан хариулж бичнэ. /

     

     

     

     

     

     

    Сурагчдын бичсэн ярих сонсох даалгаврын хариуг уншуулж үнэлж дүгнэх

     

     

     

    Анхааралтай сонсох

     

     

    Агуулгыг багаараа ярилцаад ярихад бэлтгэх 1 сурагч.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Зохиолоос дүрслэх хэрэглүүр түүж бичих

     

     

     

     

    Сурах бичиг хуудас 139 ярих бичих даалгавар хэсгийг хийх

     

     

    Шүлгээс сэдэвлэн гарчиг

    Сурагчид төрсөн сэтгэгдлээ найруулан бичих 40-50 үгтэй

     

    Хүснэгт 26 г ажиллах

     

                                                              

    “Эрдэм” ахлах сургууль

     

     

     

     

    Батлав

     

    Сургалтын менежер                               / Л. Ихзаяа/

     

     

     

     

     

     

     12р ангийн уран зохиолын нэгж хичээлийн хөтөлбөр , 1р улирал ...16 цаг

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Боловсруулсан багш : О. Бямбасүрэн

     

     

     

                                                                                                                                                                    

     

    2014-2015 оны хичээлийн жил

     

     

     

     

           Батлав  См.........................................

         Хичээл № 8

     

       Сэдэв:   Үнэлгээ

       Зорилго:  1р улиралд үзэж мэдсэн мэдлэг чадварыг шалган дүгнэх , өөрийгөө үнэлэх,     

         бусдыгаа  үнэлэх чадварыг дээшлүүлэх, хэл яриа хөгжүүлэх

         Зорилт:   бичгийн ажил

                         Багийн үнэлгээ

     

       Хичээлийн явц:

     

    1. Өөрт таалагдсан нэг зохиолын тухай төрсөн сэтгэгдлээ найруулан бичнэ үү./60-70 үгтэй /30мин
    2. Дараах зохиолын зохиолчдыг зохиолтой харгалзуул

    А  Д. Данзанравжаа                                               а. “Ахуй орчлонгийн аяс”

    В.  Г. Гомбодорж                                                    в.  “Саруул ухаантныг татах гох”

    С.  С. Лувсандондов                                              с.    “Машука хаан”

    D. Агванданзанням                                                 d.  “Урт үст Цэрэнпил хэмээгчийн тэмцэл”

     Е. Л. Агваанхайдав                                                е. “Шүлгүүд ”

    F. В. Сүнвэйданзүн                                                 f.  Тарваганы үг”

     

    Багуудын үнэлгээ:

    Бие даалтын нүүр, цахим зураг, эх зохиолын хэсэглэл, дүгнэлт шалгах

    • Бие даалтын нүүр нь үг үсгийн алдаагүй, албан бичгийн хүрээтэй, үсгийн фонд, бичиглэл шалгах
    • Фото цаасан дээр, нягтралтай гаргах, сонгосон байдал, зургийн агуулга
    • ЭХ зохиолын хэсэглэл:Эрэн сурвалжилсан байдал, сонгосон хэсгийн агуулга
    • Дүгнэлт:Багуудын гишүүд өөрсдийгөө үнэлэх, хийсэн ажлуудын эзэнтэй жагсаалт, гүйцэтгэсэн үүрэг, зохиолд өгсөн дүгнэлт, саад бэрхшээл, ололттой талууд

     

       Дүгнэх журам:  1р ажил :

    • Агуулга2 оноо, найруулга 2 оноо ЗБД1 оноо
    • Нэг зохиолч бүтээлтэйгээ 0.5 оноо нийт 3 оноо

    Нийт 8 оноо

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Батлав. С/м..........................

    Яриа бичгийн дадлага

    Сурагчдын нэрс

    Зохиолын хэлээр ярих

    Дүр бүтээх

    Бие даалт

    Тайлбар

    Дүн үнэлгээ

    1

     

     

     

     

     

     

    2

     

     

     

     

     

     

    3

     

     

     

     

     

     

    4

     

     

     

     

     

     

    5

     

     

     

     

     

     

    6

     

     

     

     

     

     

    7

     

     

     

     

     

     

    8

     

     

     

     

     

     

    9

     

     

     

     

     

     

    10

     

     

     

     

     

     

    11

     

     

     

     

     

     

    12

     

     

     

     

     

     

    13

     

     

     

     

     

     

    14

     

     

     

     

     

     

    15

     

     

     

     

     

     

    16

     

     

     

     

     

     

    17

     

     

     

     

     

     

    18

     

     

     

     

     

     

    19

     

     

     

     

     

     

    20

     

     

     

     

     

     

    21

     

     

     

     

     

     

    22

     

     

     

     

     

     

    23

     

     

     

     

     

     

    24

     

     

     

     

     

     

    25

     

     

     

     

     

     

    26

     

     

     

     

     

     

    27

     

     

     

     

     

     

    28

     

     

     

     

     

     

    29

     

     

     

     

     

     

    30

     

     

     

     

     

     

    31

     

     

     

     

     

     

    32

     

     

     

     

     

     

    33

     

     

     

     

     

     

    34

     

     

     

     

     

     

    35

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    Үзсэн тоо:12059